نوشته شده توسط : ali

به پیوند چند شرکت ، سازمان و یا چند نفر «کنسرسیوم» گفته می‎شود که برای انجام یک هدف مشترک شکل می‎گیرد. و جوینت و ونچر «Joint &Venture» به معنی تجارت جمعی یا به معاملات گروهی مدت دار گفته می‎شود که مطابق یک قرارداد و برای یک فعالیت خاص و مشخص تشکیل می‎شود.

به پیوند چند شرکت، سازمان و یا چند نفر «کنسرسیوم» گفته می‎شود که برای انجام یک هدف مشترک شکل می‎گیرد. در این نوع از شرکت حدود و وظایف هر کدام از اعضای شرکت از طریق تفاهم نامه و اداره ثبت شرکت تایید می‎گردد.  در واقع یک چارچوب حقوقی همکاری است که در آن خطرات احتمالی و مدیریت بین همه شرکا تقسیم می‎شود.

در کنسرسیوم افراد، شرکتها یا موسسات برای انجام یک پروژه خاص برای مثال تاسیس یک سد یا یک پل خاص با هم شرکت نمایند که دارای مدت زمانی محدودی است. برخی بر این نظر هستند که کنسرسیوم با مفهوم ادغام به یک معناست که در نتیجه آن همه شرکاء موقعیت قانونی و استقلال مدیریتی خود را از دست می‎دهند. در حالی که کنسرسیوم یک مفهوم کلی در دو گروه انتفاعی با کارکرد تجاری و نیز غیر تجاری می‎باشد.

یکی از انگیزه‎های اقتصادی تشکیل کنسرسیوم نیز، کنسرسیوم صادراتی است که کنسرسیوم صادراتی یک اتحاد داوطلبانه شرکتها با هدف ارتقای کالاها و خدمات اعضا به خارج و تسهیل صادرات این محصولات از طریق عمل مشترک می‎باشد. اعضای این نوع شرکت، استقلال مدیریتی، قانونی و مالی خود را حفظ می‎کنند. بنابراین شرکتها قادرند اهداف استراتژیک خود را در راستای اهداف کنسرسیوم دنبال کنند که اعضا همچنان هویت خود را حفظ می‎کنند.

 
جوینت و ونچر

جوینت و ونچر «Joint  &Venture»  به معنی تجارت جمعی یا به معاملات گروهی مدت دار گفته می‎شود که  مطابق یک قرارداد و برای یک فعالیت خاص و مشخص تشکیل می‎شود.

 
انواع جوینت و ونچر

    جوینت و ونچر قراردادی؛ بدون تاسیس یک بنگاه اقتصادی مشترک و بدون هیچ گونه سرمایه تاسیس می‎گردند.
    جوینت و ونچر شرکتی؛ در این نوع طرفین اقدام به تاسیس یک بنگاه اقتصادی می‌کنند.

 
ویژگی‎های شرکتهای جوینت و ونچر

وجود رابطه قراردادی

جوینت ونچر بر اساس یک قرارداد ایجاد می‎شود حتی زمانی که به صورت یک شرکت تجاری با شخصیت حقوقی مستقل، سازماندهی می‎گردد، همچنان اصل تشکیل شرکت، روابط شرکا معاملات بین آنها، قواعد راجع به نقل و انتقال سهام، منع رقابت شرکا با شرکت، نحوه و میزان افزایش سرمایه، نحوه حل و فصل اختلافات، نحوه خاتمه همکاری و ….. کلیه مسائل مذکور بر اساس قرارداد اولیه جوینت ونچر، حل و فصل خواهد شد.

 
وجود یک فعالیت خاص

جوینت ونچر برای انجام یک فعالیت مشخص تشکیل می‎گردد، فعالیت مذکور باید با تمامی ابعاد اقتصادی و جغرافیایی خاص تعریف شود.

 
وجود کنترل مشترک

دخالت شرکا در اداره جوینت ونچر یکی دیگر از مشخصه‎های آن است. یعنی اگر یکی از شرکا با وجود مشارکت در تامین سرمایه و سهیم شدن در سود حاصل از فعالیت مشترک، از فعالیت در مدیریت و اداره آن امتناع نماید، نمی‎توان آثار حقوقی ناشی از روابط ایجاد شده را تحت عنوان جوینت ونچر تحلیل نمود.

 
در سود و زیان شریک بودن

شرکا در تماسی سود و زیانهای شرکت به یک اندازه سهم خواهند برد.

 
قالب حقوقی

روابط طرفین بر مبنای قرارداد قابل تحلیل است. قالب حقوقی قرارداد جوینت ونچر بر اساس نهادهای حقوقی کشور سرمایه پذیر، انتخاب می‎شود.

 
مراحل تشکیل کنسرسیوم، جونیت و ونچر

توافقنامه یا تفاهم‎نامه همکاری مقدماتی

منظور ازتفاهم نامه ایجاد یک فضا برای همکاری است که طرفین قرارداد ابتدا یک چارچوب کلی مبنی بر همکاری و مشارکت ایجاد می‎کنند. تهیه پیش نویس قرارداد کنسرسیوم کارآمد، برای نیل به هدف مشترک، مجموعه مقرراتی را جهت سازماندهی روابط میان اعضا صورت می‎گیرد که پیش نویس می‎تواند نقش اساسی در فرایند پروژه با فراهم کردن قالب منسجم برای پیشرفت عملی توسط مشارکت کنندگان در پروژه ایفا نماید.

 
تنظیم قرارداد تشکیل سرمایه گذاری مشترک

برخی مواقع در میان طرفین تشکیل شرکتهای کنسرسیوم، جوینت و ونچر، مجموعه ای از ملاقات‎ها و مذاکرات با جدیت، دقت و پشتکار و صبر توسط طرفین در خصوص همکاری مشترک صورت می‎گیرد که اولین گام آن امضای یک تفاهم نامه برای حفظ اسرار و اطلاعات تجاری و فن آوری طرفین می‎باشد. این امر تعیین کننده چارچوب اصلی مشارکت است که دربرگیرنده مشخصات طرفین و سرمایه آنها، محل تشکیل، میزان سرمایه شرکت، مدت فعالیت، طریق حسابرسی و بازرسی، روشهای افزایش و تقلیل سرمایه، میزان مشارکت آنها در سود و زیان، مسئولیت‎های ناشی از نقض تعهد طرفین، ساختار مدیریت و کنترل فعالیت مشترک، طرق خاتمه و چگونگی انحلال آن، چگونگی و نوع فعالیت، خرید و فروش، طریق حل اختلافات و دیگر عوامل موثر در قرارداد … می باشد.

 
نحوه ثبت شرکت های کنسرسیوم ، جوینت و ونچر

کنسیرسیوم، جونیت و ونچر تحت قالب شرکت‎های سهامی خاص و مسئولیت محدود قابلیت ثبت دارند. برای ثبت این شرکتها به مدارک زیر نیاز می‎باشد :

    ارائه مجوز شرکت
    اخذ فرم درخواست ثبت شرکت
    اخذ دو نسخه شرکتنامه، اساسنامه و اظهارنامه شرکت
    گواهی عدم سوء پیشینه برای اعضای هئیت مدیره شرکت
    ارائه تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس یا آخرین تغییرات آن
:: بازدید از این مطلب : 53
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 1 آبان 1397 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali

اگر پس از مدتی مشخص شود که شرکت باطل بوده ممکن است معاملات اشخاص ثالث با شرکت نیز زیر سوال برود. قانون گذار اصل بطلان شرکت را به سبب مغایرت آن با موازین قانون پذیرفته است، امکان تصحیح آن را پیش بینی نموده و برای کسانی که علت عدم تشکیل شرکت یا بطلان اقدامات آن می‎باشند نیز مسئولیت های مدنی و کیفری پیش بینی نموده است.

عدم رعایت قواعد راجع به تشکیل شرکت سهامی

تشکیل شرکت سهامی مطابق با قانون تجارت امری خصوصی محسوب می‎شود که با پرهیز از تدوین قاعده ای که به موجب آن لازم باشد مقامی رسمی صحت تشکیل شرکت را تایید نماید، هرگونه مسئولیت دولت را در قبال تشکیل شرکت سهامی منتفی نموده است. در نتیجه شرکتهای سهامی زیادی بدون توجه به موازین قانونی شکل می‎گیرند. این وضعیت موجد ایراداتی است، زیرا اگر قراردادی معمولی به سبب بطلان از ابتدا نابود شود،  امری طبیعی به شمار می رود، اما در رابطه با شرکت این طور نخواهد بود.

اگر پس از مدتی مشخص شود که شرکت باطل بوده ممکن است معاملات اشخاص ثالث با شرکت نیز زیر سوال برود. شرکت باطل شرکتی است که در حال فعالیت است و اشخاص ثالثی که با آن معامله نموده اند، خطایی مرتکب نشده اند؛ حتی زمانی که به موجودیت آن اعتقاد داشته و به آن اعتماد کرده اند.

با توجه به این موارد، وجود ضمانت عدم رعایت قواعد در رابطه با تشکیل شرکت های سهامی ضرورت پیدا می‎کند. قانون گذار اصل بطلان شرکت را به سبب مغایرت آن با موازین قانون پذیرفته است، امکان تصحیح آن را پیش بینی نموده و برای کسانی که علت عدم تشکیل شرکت یا بطلان اقدامات آن می‎باشند نیز مسئولیت های مدنی و کیفری پیش بینی نموده است.
 
مسئولیت ثبت و ضمانت اجرای آن

قانونگذاری در رابطه با مسئولیت ثبت و ضمانت اجرای آن در ماده ۲۳ و ذیل ماده ۱۹ قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت چنین پیش بینی نموده که مسئولیت ثبت شرکت تشکیل ‌شده در مرجع ثبت شرکت‌های محل قانونی شرکت بر عهده موسسان می‎باشد. همچنین از جمله موارد ضمانت اجرای ثبت شرکت تاسیس یافته این است که در صورت عدم ثبت شرکت، استفاده یا استرداد وجوه تادیه ‌شده به بانک مربوط، ممنوع می‎باشد و چنانچه تا بیش از۶ ماه از تاریخ ارائه اظهارنامه به مرجع ثبت شرکت‌ها، شرکت ثبت نشود، هر یک از موسسان و پذیره‌نویسان می‌توانند با دریافت گواهی عدم ثبت شرکت از مرجع ثبت به بانکی که تعهد سهام و پرداخت وجوه در آن صورت گرفته، مراجعه و تعهد‌نامه و وجوه ایداعی خود را مطالبه نمایند.

علاوه بر موارد فوق الذکر، تا زمانی که شرکت ثبت نشده باشد، صدور ورقه سهم یا گواهی‌نامه موقت سهم به نام صاحب سهم غیرممکن خواهد بود.  براساس ماده ۱۹۸ قانون تجارت، در صورت عدم رعایت مقررات مربوط به ثبت تاسیس شرکت و اعلان آن، تلویحا امکان «بطلان عملیات شرکت»، در نظر گرفته شده است.

در قسمت آخر ماده ۲ همین قانون، ثبت شرکت‌ها نیز مشمول پرداخت جریمه از سوی مدیران این گونه شرکت‌ها و انحلال شرکت به درخواست دادستان به‌ عنوان ضمانت اجرای عدم ثبت خواهد بود. ماده ۲ قانون ثبت شرکت‌ها صریحا «انحلال شرکت» و در ماده ۱۹۸ قانون تجارت نیز به طور ضمنی «بطلان عملیات شرکت» توسط دادگاه را ضمانت اجرای عدم ثبت شرکت در نظر گرفته است. از نظر جزایی نیز بند سوم ماده۲۴۳ قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت، می‌توان موسسان متخلف از قانون را مورد پیگیرد قانونی و جزایی قرار داد.

 
مفهوم نظارت و عملکرد بازرسان در شرکت های سهامی

هیات مدیره برای اداره شرکت های سهامی به منظور مدیریت امور و فعالیت های شرکت عمل می‎کنند. به منظور نظارت بر کار هیات مدیرت، بازرسانی در نظر گرفته شده  است بازرسان یکی از ارکان شرکت به شمار می‎روند که مطابق با قانون، وظایف آنها مشخص می‎شود با اینکه مجمع عمومی او را انتخاب می‎کند اما از مجمع عمومی و هیئت مدیره مستقل می‎باشد.

مسئولیت بازرسان انجام اموری است که در نهایت به نفع همه کسانی است که به طریقی با شرکت در ارتباط هستند. به عبارت دیگر، مدیران، سهامداران، کارمندان، سرمایه گذاران، فروشندگان و مشتریان هستند که بازرسان در مقابل آنها مسئولیت دارند. بازرسان می‎توانند تخلفات و فعالیت های مدیران را بررسی و آنها را به مراجع قانونی گزارش دهند و از این طریق از حقوق ذینفعان حمایت می‎نمایند. در واقع بازرسان در حکم ضمانت اجرای قوانین در شرکت به شمار می‎روند.:: بازدید از این مطلب : 54
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 1 آبان 1397 | نظرات ()